City Planning vs Socio-Economical Crisis: CANactions Ukraine | reSITE 2016

How to plan better cities in Kyiv, Ukraine, that is in constant political and socio-economical crisis?

Valentyna Zotova, Director of Kyiv-based CANactions, speaks at “Shared Dreams” urban combine at reSITE 2016.

How to bring thousands of hectares of totally abandoned territories back to life?

In Ukraine people gather and initiate their own projects to make their lives better.

CANactions is there to share knowledge of international professionals and start an integrated urban development program.

More videos from reSITE 2016: Cities in Migration at www.reSITE.cz

reSITE is an international nonprofit platform based in Prague. We work at the intersection of architecture, urbanism, politics, culture, and economics. We act as a catalyst for social action and innovative leadership.

We encourage an exchange of ideas about making cities more livable, competitive and resilient. We protect and promote public space, architecture, and sustainable development in cities.

Why? To stimulate action for sustainable urban design and therefore better cities. We stand for public space.

www.reSITE.cz/en/

reSITE je nezisková organizace, jež působí na pomezí urbanismu, architektury, politiky, kultury a ekonomiky ve světě stále rostoucích měst.

Naší misí je vytvářet města příjemná k životu pro příští generaci. Jsme katalyzátorem společenských inovací. Jako mezinárodní platforma podporujeme výměnu a sdílení nápadů a řešení, jak vytvářet odolná a konkurenceschopná města pro 21. století.

reSITE propojuje odborníky, samosprávy měst, širokou veřejnost a tvůrčí profese nad otázkami designu, financí a udržitelného rozvoje měst.

reSITE podněcuje udržitelný urbanismus s cílem vytvořit lepší a konkurenceschopná města. Veřejný prostor nám leží na srdci.

www.reSITE.cz

source

You need to login or register to bookmark/favorite this content.