The Diversity Matters in Vienna: Ursula Struppe reSITE 2016

Ursula Struppe is Head of Municipal department “Integration and Diversity” (MA 17) in Vienna since 2004.

What is Vienna’s recipe for successful integration?

Respekt ist Kopfsache! Respect is a matter of a brain!
How can we foster the social cohesion in our society?
Let people talk about how they want to live together.
Please talk behind your usual friends.
651 talks have been organized in all Vienna districts, with more than 8.500 participants, organized by 325 partners. More than 47.000 online contributions were involved.

reSITE is an international nonprofit platform based in Prague. We work at the intersection of architecture, urbanism, politics, culture, and economics. We act as a catalyst for social action and innovative leadership.

We encourage an exchange of ideas about making cities more livable, competitive and resilient. We protect and promote public space, architecture, and sustainable development in cities.

Why? To stimulate action for sustainable urban design and therefore better cities. We stand for public space.

www.reSITE.cz/en/

reSITE je nezisková organizace, jež působí na pomezí urbanismu, architektury, politiky, kultury a ekonomiky ve světě stále rostoucích měst.

Naší misí je vytvářet města příjemná k životu pro příští generaci. Jsme katalyzátorem společenských inovací. Jako mezinárodní platforma podporujeme výměnu a sdílení nápadů a řešení, jak vytvářet odolná a konkurenceschopná města pro 21. století.

reSITE propojuje odborníky, samosprávy měst, širokou veřejnost a tvůrčí profese nad otázkami designu, financí a udržitelného rozvoje měst.

reSITE podněcuje udržitelný urbanismus s cílem vytvořit lepší a konkurenceschopná města. Veřejný prostor nám leží na srdci.

www.reSITE.cz

source

RECOMMENDED