How We Moved a City. Kiruna Story by Krister Lindstedt, reSITE 2016

“To move a city physically and spiritually, we decided to talk to people.” Krister Lindstedt, White Architects, Stockholm, Kiruna

Krister Lindstedt explains how he approached the challenge of moving the entire city of Kiruna in Sweden, a major center of iron ore extraction. Due to the mining industry, the inhabitants lost their homes. But they agreed to that: start a new life in a newly built and better city, and save their jobs. Lindstedt sees this big migration as an opportunity to reinvent the city, adding features to the city to cater to the resident’s and migrant’s constantly changing needs.

Krister Lindstedt is a partner at White Architects (White Arkitekter, Stockholm, Sweden) and has 30 years of experience as a practicing Architect SAR/MSA and an Urban Designer. His ability to orchestrate major projects, involving various stakeholders, is critical as the Lead Architect of the vision, masterplan, and sustainability strategy for the transformation of the city of Kiruna.

reSITE is an international nonprofit platform based in Prague. We work at the intersection of architecture, urbanism, politics, culture, and economics. We act as a catalyst for social action and innovative leadership.

We encourage an exchange of ideas about making cities more livable, competitive and resilient. We protect and promote public space, architecture, and sustainable development in cities.

Why? To stimulate action for sustainable urban design and therefore better cities. We stand for public space.

www.reSITE.cz/en/

reSITE je nezisková organizace, jež působí na pomezí urbanismu, architektury, politiky, kultury a ekonomiky ve světě stále rostoucích měst.

Naší misí je vytvářet města příjemná k životu pro příští generaci. Jsme katalyzátorem společenských inovací. Jako mezinárodní platforma podporujeme výměnu a sdílení nápadů a řešení, jak vytvářet odolná a konkurenceschopná města pro 21. století.

reSITE propojuje odborníky, samosprávy měst, širokou veřejnost a tvůrčí profese nad otázkami designu, financí a udržitelného rozvoje měst.

reSITE podněcuje udržitelný urbanismus s cílem vytvořit lepší a konkurenceschopná města. Veřejný prostor nám leží na srdci.

www.reSITE.cz

source

RECOMMENDED